אם אינכם מצליחים לצפות במסר לחצו כאן

מידעון חנוכה תשע"ז | אולפנת בני עקיבא שירת הים | www.abash.co.il

מילה של הנהלה

 אביגיל גולדשטיין- ראשת האולפנה

הורים יקרים ובנות מקסימות,

אמרו על היוונים שרצו 'להחשיך את עיניהם של ישראל מהתורה'.

הזוהר הקדוש אומר- ישראל, הקב"ה והתורה אחד הם. היונים רצו לנתק את הקשר הזה, לאבד את הנשמה מישראל. המלחמה הייתה מלחמת תרבות רוחנית. יון (אותיות נוי) מייצגת את כל החיצוניות שבעולם, את היופי החיצוני. הם ניסו למשוך את עם ישראל אל עבר החיצוניות הזאת, המנותקת מכל תוכן אמתי. תנועת ההתייוונות הלכה וגדלה, עד כדי כך שהיה מקובל ולגיטימי להיות מתייוון. יהודים רבים אימצו את אורח החיים הגלובלי הזה. למרות העובדה שעדיין היה בית מקדש בירושלים, חושך גדול ירד על עם ישראל.
במציאות זאת, קמו מתתיהו ובניו ויצאו במלחמה כנגד האימפריה החזקה בעולם. במושגים רגילים, אי אפשר להסביר איך חמישה כוהנים ואביהם הצליחו לפעול כנגד כח חזק כל כך. יש רק דבר אחד שיכול לעלות מעל הטבע בצורה כזאת וזה כוחה של אמונה ומסירות נפש.

המלחמה עם היונים לא תמה. היא מתנהלת בכל יום, בתוכנו ומחוצה לנו. היא נוגעת לכולנו, וגם היום אנו מתמודדים עם תרבות המערב המחשיכה בנו מקומות טהורים.

שחר, הזמן שלפנות עלות השמש, בא מהמילה שחור. זה תמיד הרגע הכי חשוך של הלילה. באמונה, בדבקות במטרה ובמסירות נפש, בכוחנו להוסיף אור, להאיר את העולם בתורה, מעשים טובים ובכל מלאכת עבודת הבורא.

השבוע הכרזנו בקול גדול, התלמידות והצוות- "מי לה' אלי" וגיבשנו יחד תכנית להתמודדות נכונה ובריאה עם הסמארטפונים. שמחנו מאוד על הקריאה בשם ה' שהגיעה מהתלמידות ועל המגויסות להעלות את הנושא ולקבל החלטות ברמת האולפנה כולה. התכנסנו במועדון, לצד שולחנות ערוכים (בשוקו וכיבוד קל) לשיח בונה בעניין. לכאורה ניתן לחשוש גם כאן כי זוהי מלחמה מיותרת, שהרי עידן הטכנולוגיה רק הולך ומתקדם וכי אין לנו סיכוי לנצח. הזדהינו מאוד עם יהודי תקופת בית שני, שנאלצו להתמודד עם קולות אלה במלחמת התרבויות, אך פה אחד הצבענו ברגלינו לכתיבת אמנה שתחייב את כל החתומות עליה, ומטרתה להציב גבולות וסייגים ברורים בשימוש בסמארטפון בתוך כתלי האולפנה. זהו עוד צעד בעבודת ה' היומיומית שלנו באולפנה בשאיפה תמיד למעלה...

מאחלת שבע"ה נזכה בהדלקת נרות החנוכה להתחבר אל האור המיוחד שלנו כעם, לשמוח בו ולהתמלא מכוחו.

הרב מוטי הרשקופ- רב האולפנה

בנות יקרות והורים חביבים,
חג חנוכה הוא חג האורות וחג הניסים.
בחג הזה יש היתכנות מיוחדת להאיר ולהעלות על נס את עיקר העיקרים העומד בבסיס האמונה היהודית.
העובדה שהקב"ה "אין עוד מלבדו " .
עובדה זו מתבררת באופן גלוי כמשתנים סדרי טבע עבורנו כדוגמת נס פח השמן ,אך עובדה זו נכונה באותה מידה כשקורים דברים בדרך הטבע כדוגמת נצחון המעטים על הרבים.
ההבנה שהקב"ה בורא את העולם בכל רגע מחדש בבחינת "המחדש בטובו בכל יום תמיד מעשה בראשית" ,היא ההבנה שמסבירה התרחשות ניסית של שינוי סדרי טבע כמו שאמר ר' חנינא בן דוסא לבתו "מי שאמר לשמן שידלק יאמר לחומץ שידלק" ההרגל שהתרגלנו לכך שלשמן יש יכולת הדלקה הוא מטעה.. גם את יכולת ההדלקה של השמן הקב"ה יוצר בכל רגע מחדש. גם את כל ההוויה שמסביבנו וכן... גם אותנו הוא בורא כל יום מחדש "מודה אני לפניך שהחזרת בי נשמתי בחמלה..." כמה מאירה ,משמחת ומכוננת התובנה הזו ,יש בה כדי לפרסם את הנס של הנהגת הקב"ה את עולנו וכדי להאיר את מחשכי המציאות.
שנזכה להמשיך את האורות של נס חנוכה לימינו ולחיינו סבחינת בימים ההם בזמן הזה.

שוקי סט- מנכ"ל

תלמידות והורים יקרים,

עומדים אנו בעיצומו של חג החנוכה, חג האורות. כאנשים מאמינים, אנו רואים וחווים את "ניסך שבכל יום עימנו" הן באופן אישי, הן באולפנה והן ברמה הלאומית. זה לא ברור מאיליו שה' נותן לנו את הכוחות לקום כל בוקר מחדש ולהשתדל לעשות רצונינו כרצונו.

זה לא ברור מאיליו ש-170 תלמידות ממלאות אור בכל בוקר בתוך מבנה בריטי ישן שמתחדש כאן בישוב נווה צוף.

זה לא ברור מאיליו שעם ישראל חוגג השנה יובל לחזרתו לאדמות המולדת כאן בארץ התנ"ך ובירושלים המאוחדת.

זכינו לחיות בדור של גאולה שבה אנו רואים עין בעין בשוב ה' לציון.

על הניסים ועל הנפלאות שעשית לאבותינו בינים ההם בזמן הזה.

בימים אלו אנו מתחילים את תקופת הרישום לשנה"ל תשע"ח וב"ה הפניות ללמוד באולפנה רבות. אנו מבקשים מכם להיות שגרירים נאמנים ולהפנות אלו בנות שנושא המוזיקה והמחול במרחב התורני קרוב לליבם.

אנו נערכים לבינוי הקבע המלא של האולפנה שיסתיים אי"ה, עד לתחילת שנת הלימודים הבאה. אנו סמוכים ובטוחים כי חן המקום על יושביו והמבנה הגמור יהיה נאה וראוי להכיל את הברכה השרויה באולפנה.

במהלך חופשת החנוכה יגיעו לאולפנה אי"ה, שלושה פסנתרים חדשים בזכות תמיכה יעודית שקיבלנו מהמועצה האיזורית מטה בנימין ועל כך אנו מודים להם.

בימים אלו אנו נערכים למופע השנתי שיחול, אי"ה בכג' באדר (21 למרץ) באולם שרובר בתאטרון ירושלים. אמהות ובנות יקרות, נא שריינו את התאריך ביומנכם. פרטים נוספים בהמשך!

שיהיה לכולנו חנוכה שמח

וחורף טוב ומלא בגשמי ברכה!

 שוקי סט

אהובה מנהלת הפנימייה

"הננו חשים את החליפות של הזמנים, ע"י סימנים, אשר נסתמנו בהם חלקי הזמן עפ"י הטבע ועפ"י התורה... כשאנו עוברים מפרק לפרק בפרקי הזמן, כמו משנה לשנה, אנו חשים בקרבנו תופעה של חידוש." (מאמרי הראיה א') 
חליפות של הזמנים= החלפה של זמן ביהדות, חלוקה של העונות. 
במהלך השנה אנחנו רואים שכל החגים שנקבעו עפ"י התורה (פסח, שבועות, וסוכות) מתקיימים בקיץ. - בפסח מפסיקים לבקש גשמים ואחרי סוכות מתחילים לבקש חזרה גשמים. 
החגים שנקבעו עפ"י חז"ל (פורים וחנוכה) נקבעו בחורף. 
למה? 
חגי התורה הם חגים על דבר שהיה ועברנו אותו וצריכים לעשות לו זכר-יציאת מצרים. 
החגים מדרבנן- הם חגים שהנושא שלהם זה-איך עם ישראל השפיע על העולם.

בנות אהובות!! 
מאחלת לנו שמתוך חג החנוכה ועונת החורף נזכה לתת לתהליכים ולדברים הטובים שאנחנו עוברות לצאת החוצה ולפרוח ומתוך כך נאיר ונשפיע על העולם מהאור המיוחד שלנו!!
חג שמח ומואר!
אהובה:)

ברכות מהצוות החינוכי

"צריך שכל איש ידע ויבין, שבתוך תוכו דולק נר, 
ואין נרו שלו כנר חברו, 
ואין איש שאין לו נר. 
וצריך שכל איש ידע ויבין, שעליו לעמול ולגלות
את אור הנר ברבים, 
ולהדליקו לאבוקה גדולה ולהאיר את העולם כולו"

אהובות ויקרות שלנו,

בכל אחת ממנו יש אור פנימי אלוקי, יכולות וכישורים בהן התברכה הייחודיים רק לה. המשימה המוטלת עלינו היא להאמין בטוב שבתוכנו, בטוב שבחברה הסובבת אותנו, לחשוף את האור הטמון ולצרף אותו לטוב אחד גדול ומאיר..

מסיימות תקופה ארוכה ועמוסה, גדושה בחוויות של לימוד ועשייה ביחד איתכן.
כבר כמעט ארבעה חודשים שאנחנו ביחד... מי היה מאמין?!
 שבתות אולפנה, מסעות שכבתיים, שיחות, פעילויות, הרכבים, שיעורי חינוך סוערים, ערבי כיתה ועוד ועוד..

בתקופה הזו זכינו להכיר מעט מן האור שיש בכל אחת מכן בפרט, ואת האבוקה הגדולה שנוצרת ביחד ככיתה, כשכבה, וכאולפנה עוצמתית ומאירה שרק אתן מסוגלות להרים.. 
מאחלות שבע"ה שנצליח להתאגד לאבוקה אחת גדולה ומאירה בעמ"י. 
 שכולם ידעו מה זה אולפנת שירת הים!

חנוכה שמח, מאיר ומשמעותי!
 תנצלו את החופש לאגור כוחות, ותספרו מידי פעם מה איתכן, אה?

אוהבות אתכן מאוד ומתגעגעות כבר מעכשיו,
צוות מחנכות תשע"ז: 
 יהודית, שירה, כבי, חרות, צופיה, אמונה ואילת.

 

חמישית מדהימות שלנו!! אין עליכן בכל העולם!!

כיף לנו כ"כ להיות המדריכות שלכן..זכינו :-*
אנחנו רואות כל יום איך אתן עולות ופורחות אל מול עיניינו, אתן כבר בוגרות ועצמאיות, מתחילות לאט לאט ללמוד איך לחיות ביחד, בשיתוף פעולה והקשבה אחת לשניה..
אתן באמת מקסימות ושפיציות על! מרגישות את הכוחות שלכן מתפרצים ומאחלות לכן שתובילו אותם למקומות גבוהים ואדירים. יאללה בואו נעיף את האולפנא!
תהנו בחג, תבלו ותחזרו רעננות ביותר..

אוהבות מאוד מאוד לינוי ויוני, מדריכות החמישית

 

ה-שישסטיות ה- מושלמות!

קודם כל! אנחנו פשוט חולות עליכן! ושמחות שזכינו בכן! אז עברה חלפה לה תקופה והנה הגיעו ימי חנוכה! תודו שהיה כיף? מפעילות פתיחת שנה בחורשת תמר בעטרת ועד למסע המטווורף שהיה לנו בחולות חלוצה.  עם כל שבוע שעובר אנחנו מגלות אתכן יותר ונפעמות מהאנרגיות והבגרות ששופעות ממכן החוצה.

רבי לוי יצחר מברדיטשב אומר: 
"הדלקה עושה מצווה" (שבת, כ"א):

עיקר התכלית של המצווה הזאת היא -

ההדלקה, החשק, ההתלהבות, האש המתלקחת בנשמה.

ואת זה אנחנו פשוט לומדות ממכן! את האנרגיות, וההתלהבות מדברים, את היכולת לדלוק במשך שעות ולהדליק את כל מי שסביבכן באור המיוחד הזה!

הלוואי שבתור שכבה נצליח לקחת את כל האור והאנרגיות האלו וליצור מזה משהו גדול!

ושבעז"ה נזכה להשטף באור הגדול הזה של נרות חנוכה ולהגיע נקיות וחדשות להמשך! יש לנו עוד הצגה להרים!!

אוהבות, מדריכות השישית

 

שביעיסטיות יפות יפות שבא לבכות :)
בסיום שליש, רציתי להגיד לכן - תודה!!
אתן לא יודעות בכלל כמה טוב אתן עושות לי.
לקום יום יום ל- 54 חניכות מהממות וצדיקות, פשוט עושה אור בלב. 
לומדת מכן מלא על הכלה ורגישות, ולב ענק שלא מפסיק להתמלא. 
תודה על שקיבלתן אותי ככה!
תהנו בחופש! ותחזרו עם מלא כח למסע עוצמתי ויחד שכבתי!!
הולכים להרים את העולם!
אוהבת אתכן. פה לכל. 
שחר, מדריכת השביעית

 

שמינית יקרות ואהובות שלי,

סיימנו תקופה רצינית (ועומדת בפנינו עוד אחת כזו...)
אני גאה בכן מאוד, ככיתה וכל אחת לחוד-על העשייה והרצון והמוכנות והשאיפה קדימה.
שמחה כל כך שזכיתי להיות איתכן.
 מאחלת לנו שנצא כולנו לחג של הגדלת המאור שלי, לחג של התגדלות, לחג מעל הטבע.
ושנחזור לכאן מוכנות להוציא את הכוחות שלי מהכח אל הפועל.
אתגעגע הרבה, מוזמנות לקפוץ כמובן.
אוהבת טל, מדריכת השמינית

מהמתרחש באולפנה

מסכמים שליש

מסכמים שליש- באורות!

השנה לראשונה נפתחה שנת הלימודים כשיש 4 שכבות וכיתה של שמינסטיות! מרגש מאוד!

התחדשנו בכיתות ופנימיות חדשות- שנועדו לשישסטיות.

צוות האולפנה התרחב וכמובן שהצטרפו אלינו החמשושות המתוקות!

התוועדות ראש השנה

כמיטב המסורת מדי שנה, התקיימה התועדות לקראת ראש השנה בהשתתפות ההורים, שמחנו לפגוש ולהכיר את ההורים שהגיעו. היה ערב מעניין, חוויתי ומגבש.

שביל הרוח

כחלק מפעילויות שביל הרוח- נסענו לערב תפילה ושירה בתל שילה הקדומה בהנחיית והופעת משפחת רזאל והרבנית ימימה. שרנו רקדנו ובעיקר התרגשנו...

שבת תשובה

בשבת תשובה - שבת האולפנה הראשונה לשנה זאת, דיברנו על התשובה והשיבה לעצמי, היתה שבת מרוממת ומעצימה. גבעון ויפעת מ"שביל הרוח" ליוו אותנו בשבת והופעמנו מסיפור החיים והעומק שהביאו..

אבישי שטרית

חזרנו מהחגים מלאות מרץ לפתוח בשגרה ברוכה.. הגיע אלינו אבישי שטרית מערוץ מאיר ודיבר איתנו על להיות נאמן לעצמי ולנצל את המתנות שה' העניק לנו.

חודש ארגון

חודש ארגון היה מלא בעשיייה, הבנות עמלו רבות בסניף והתוצאות היה מרשימות ביותר. היה חודש ערכי ומשמעותי שכלל צביעת קירות, דגלנות, השבעה והרבה הנאה!

יום פטירת רחל אימנו

ביום פטירת רחל אימנו שיכבת י' ארגנה טקס מרגש ומרומם שביטא את מהות האמא היהודיה ובראשה רחל. הטקס היה משולב בתנועה ומוזיקה. כמה היינו גאות בכן!

מסעות שכבתיים

שכבות ט', י' ו- י"ב יצאו למסעות שכבתים מעוררי השראה ומגבשים. בעזרת ה', מיד לאחר החנוכה, תצא שכבת י"א למסע משואה לתקומה. שיהיה משמעותי ומוצלח בעז"ה!

חמישית- מסע "כנפי רוח", התמקדנו בגיבוש ובכוחה של קבוצה, ע"י הפעלות שונות וטיול בשומרון, בו פגשנו כבשים והפעלנו אותם.

שישית- מסע א"ש (אני שליח, אני שם), התמקדנו בנתינה מעצמי וביציאה אל הכלל,  התנדבנו בעבודה חקלאית ועברנו מסע אמתי אל תוכנו.

שמינית- מס"ע אמ"ת (אמת מארץ תצמח), התמקדנו במהות הפנימית שלנו בהליכה בדרך  של אמת, פגשנו אנשים שתורתם אמונתם והגענו עמוק לתוך עצמינו. קינחנו את המסע בשבת מרוממת בצפת ובטקס סיום עם ההורים במוצ"ש.

סיוע לנפגעי השריפה בנווה צוף

לצערנו פרצה שריפה בנווה צוף. כאנשים מאמינים רתמנו את כוחותינו לעשיה ברוכה. נפתח באולפנה מערך התנדבות שכלל נקיון בתים שהותקנו לדיור המשפחות שנשרפו בתיהם, עזרה במעבר הכואב, מיון בגדים ואיסוף תרומות למשפחות שרכושן ניזוק.

בנוסף, שמענו את שיחתו המחזקת של נאור צימרמן, שהגיע אלינו בהתנדבות לאור אירועי השריפה שקרתה בנווה צוף.

עמונה

סביב אירועי עמונה, תכננו בוקר לימוד והתנדבות בעמונה שלא יצא לפועל מנסיבות שלא היו תלויות בנו..

שיחה עם תמיר ליאון

הגיע אלינו תמיר ליאון לשיחה ובה דיברנו על הטכנולוגיה ובעיותיה, שטיפת המוח שאנחנו עוברים והנזקים החברתים שנגרמים מהמדיה המוגברת.

המשכנו את התהליך- "הלכה למעשה" בכך שמחנכות האולפנה נשלחו לכנס בנושא "דור הסמארטפונים והוואסטאפ" שארגן מרכז ישיבות בנ"ע, ובכך שבנות כיתה י' והצוות החינוכי- התגייסו להוביל את פרויקט "מי לה' אלי" בו נידונו והועלו פתרונות לבעיה ברמה החברתית ולפגיעה של הרשת. היה מרגש ומשמח מאוד לראות את הבנות נרתמות לעניין ומגיעות בהתלהבות!

י"ט בכסלו

ציינו את אירועי י"ט כסלו- "חג הגאולה" של חסידות חב"ד במופע התוועדות בבניני האומה, התחברנו ללב מתוך שירה וניגון בהובלת אברהם פריד וישי ריבו, חזרנו נרגשות.

 

המופע רנתחי

המופע רנתחי הגיע אלינו והשאיר רושם רב. רני תחיה ואמה טובה, סיפרו לנו את סיפור המחלה תוך אמונה חזקה לאורך כל הדרך

חיבור לעם ישראל

בשבת האחרונה, פרשת וישב- הגיעו אלינו יוסי ורותי טורצקי ודיברו על הפער העדתי ועל החיבור לה'. יוסי- שהגיע מאנגליה, ורותי- ממוצא אתיופי. למדנו שיעור גדול בחיבור לעם ישראל, ארצו ותורתו.

מסיבת חנוכה

במוצ"ש האחרון- נהננו מאוווווווווווווווווד ממסיבת חנוכה מעיפה, מלאת אור ושמחה בהובלת כיתה יא!!

המבט נשוא קדימה

המבט נשוא קדימה- אל עבר המופע השנתי, הטיול השנתי ועוד הרבה הפתעות מקסימות שמחכות לנו בדרך העולה!

יישר כח לצוות אולפנת שירת הים על ההתגייסות, העמל ושיתוף הפעולה בלו"ז החברתי.

חג שמח, נרית- הרכזת החברתית