מקום של הלכה ואמונה

כשאנו מדברים על הלכה אנו מתכוונים למחויבות ללא תנאי לעולם הפסיקה ההלכתי כפי שמובא בספרות התורנית בבחינת "לא תסור מן הדבר אשר יגידו לך ..."

כשאנו מדברים על אמונה אנו מתכוונים למסע מעמיק של בניית עולם פנימי ובוגר המרומם את עולם המושגים, ומטמיע את חיי הקדושה כחלק בלתי נפרד ממחשבתנו, רגשתנו ומעשינו בבחינת "וידעת היום והשבות אל לבבך..."

דרכה החינוכית של אולפנת שירת הים מכוונת להיכרות וחיזוק הקשר המחייב בינינו לבין עולם ההלכה, ובניית זהות פנימית המחברת את הבנות חיבור אמיתי וכנה אל ערכי הקודש.

אנו מייחלים להקנות לתלמידותינו חוסן רוחני, עצמה פנימית ושמחה כנה ואמיתית בקשר עם הקב"ה וקיום מצוותיו.

מקום של פיתוח האישיות

שנים אלו משמעותיות ביותר בביסוס דמותן של התלמידות כבוגרות, כנשים, כאמהות. כל תלמידה מביאה איתה סגנון ייחודי משלה, כישורים וקסם אישי שהם פועל יוצא של אופי, חינוך ושרש נשמה.

בשירת הים מאמינים שכל אחת היא יצירה אלוקית מיוחדת. אנו רואים לעצמנו כיעד לראות את נקודות הטוב והחוזק שבכל אחת, ללוות, לחזק ולהעצים את הביטחון העצמי האמיתי השואב את כוחו מנקודת צלם האלוקים שבי. "אלוקי נשמה שנתת בי טהורה היא..." אנו סבורים כי קבלה עצמית ואמונה בחיוניות שבי היא מפתח משמעותי מאוד לחיים טובים ומאושרים.

תקופת הנעורים הינה זמן אידיאלי לבנות קומה זו ושירת הים תהיה בע"ה אכסניה של שמחה, אמון ואהבה המרכיבים החיוניים ביותר לתהליך חשוב זה.

מקום של חברות

האולפנה היא משפחה. היא תהיה מקום שמח ואוהב שנרקמים בו קשרי ידידות וחברות עמוקים. בשירת הים יינתן דגש רב על חיי חברה איכותיים בריאים ומשמחים בהווי היומיומי, בלו"ז חברתי עשיר בתוכן וחוויה ובמרקם יחסי אנוש כנה, מכבד ומקרב.

משאלת הלב שלנו שהאולפנה תהיה מקום שהתלמידות מאושרות לחזור אליו בתחילת השבוע, מקום שמציף את כל הבאים בשעריו באנרגיות חיוביות וטובות.

 

מקום של נתינה

בניגוד לרוחות פוסט מודרניות אשר מציבות את האדם והישגיו במרכז, דרכה של תורה מכוונת אותנו להיות מחוברים ומשמעותיים עבור מעגלים שונים שמסביבנו, משפחה, חברה קרובה ועם ישראל בכללותו על כל האתגרים שזימן לנו הקב"ה בדורנו.

בשירת הים אנו מאמינים כי תעצומות הנפש והכישורים האישיים צריכים להיות מכוונים לנתינה למעגלים שונים מסביבנו בכל התחומים.

ניתן לראות בכלל זה את החסד במובנו הפשוט והמעשי, את החיזוק הרוחני לסביבתנו ואף נתינה ייחודית, אמנותית ויצירתית המיועדת לאותם אשר רבש"ע נתן להם את היכולת להעניק לזולתם דרך התנועות והצלילים.

מקום של לימוד

שנות התיכון מיועדות לרכישת השכלה, פיתוח החשיבה ולימודים לתעודת בגרות. הקב"ה חנן כל אחת בכישורי למידה שונים במקצועות שונים. בשירת הים יינתן מענה מאתגר לתלמידות המוכשרות לכך, החפצות להישגים גבוהים במסלולי למידה מרובי יח"ל, ומאידך גיסא יינתן מענה תומך לפי הנדרש.

תהיה הסללה במקצועות מתמטיקה, אנגלית ותנ"ך ולפי הדרישה תפתח מגמת מחשבים למעוניינות במגמה ריאלית בנוסף למגמת מחול, מוסיקה ותיאטרון .

שירת הים מיועדת לבנות המגויסות ללמידה, רוצות להצליח, מורגלות בכך ומכוונות לכך.

צוות מורי התיכון באולפנה הינו צוות מקצועי עתיר ניסיון בהגשה לבגרות עם מוטיבציה רבה להביא כל אחת ואחת למיצוי כישוריה בתחום הלימודי ולהצלחה.

אנו רואים את עצמנו מחויבים לכך שכל תלמידה תצא עם תעודת בגרות המשקפת את כישוריה ויכולותיה.

בנוסף לכך אנו מאמינים כי ההתמודדות נכונה עם האתגר הלימודי בליווי נכון, יכולה לספק חוויית הצלחה ובונה בנפש את הביטחון ביכולת להתמודד עם אתגרים.

 

מקום של יצירה

"דבר שאי אפשר הוא להפסיק את היצירה ממי שנשמתו יוצרת בטבעה" )אורות הקודש(

אולפנת שירת הים הוקמה בשביל בנות החדורות ברצון עז ליצור בבמוסיקה, מחול ותיאטרון.

אנו מאמינים כי התשוקה הזו, להביא לידי ביטוי את מרחבי היצירה הפנימיים על ידי צלילים וריקוד מקורה בחלקים גבוהים ואציליים בנפש האדם.

אנו מאמינים כי המרחב ליצירה, זה הדבר הכי טוב שניתן לתת לנערה כזו בשלב זה של החיים.

בשירת הים ימצאו הבנות את המרחב הזה, הם יפגשו צוות מקצועי ומדהים, יקבלו את כל ההתכנות הטכנית לנגן ולרקוד וימצאו שפע בלתי נדלה של מקורות תמיכה והשראה ליצירה.

מקום של ייחודיות

שירת הים הינה אולפנה ייחודית המכוונת גבוה מבחינה תורנית, ומקצועית מאוד בבתחום המוסיקה, מחול ותיאטרון.

התנהלות מגמות אלו הן בתוכן והן בצורה תעשה בליווי צמוד של הצוות תורני - חינוכי של האולפנה מתוך מגמה לאפשר לתלמידות להגיע להישגים גבוהים בבריאות הנפש ובשמחה.

אנו יודעים שהניגון שייך להיכל גבוה הקרוב לרוח הקדוש בבחינת "והיה כנגן המנגן ותהי עליו יד ה'" )מלכים ב' ג טו(

המחול הוא הביטוי הגופני לניגון שיש בכוחו לרומם את האדם נפשית ורוחנית מתוך עצמת התנועה הגופנית בבחינת "מבשרי אחזה אלוה" )איוב יט(

אנו מאמינים שחוויה מקצועית עם חינוך תורני יש ביכולתם להביא את הבנות למקומות גבוהים בעלי עצמה אישית ורוחנית. "ודור יקום וחי ישיר ליופי וחיים" )הרב קוק(

 

התכנית החברתית

התכנית החברתית של האולפנה מורכבת משלושה ערוצי עשייה:

  1. הווי האולפנה:

בחיי היום-יום:  חוגי העשרה, תרבות פנאי, סמינריונים, בית מדרש, אירועי חסד ונתינה, פעילות מדריכות, ערבי כיתה ועוד. על פני לוח השנה העברי: טיולים וסיורים, קונצרטים ומופעים, ערבי אמהות ובנות, אירועי הכנה לחגים, ערבי ראש חודש ועוד.

2. תכנית הכנה לחיים העצמה אישית, כישורים חברתיים, עולמה של האישה, ניהול זמן, דילמות ובחירות הכנה לחיי משפחה ועוד.

3. תוכן וערכים - תכנית 'שבילים' הרואה את שנת הלימודים כדרך רציפה אשר במהלכה פוסעות הבנות בשבילי ערכים אשר האולפנה תעסוק בהם בצורה מעמיקה על פני תקופה.

קיימים ארבעה שבילים שהם למעשה מוקדי תוכן המייצרים נושאים שונים בכל שנה.

כל שביל יכלול :

ערב פתיחה - שבת - סמינריון - אירוע שיא - אירוע סיום.

תכנית 'שבילים':

אלול תשרי

בשביל התשובה - אני ודודי

חשון כסלו

בשביל הרוח - עולמה של התורה

טבת שבט אדר

בשביל היצירה - אתגר ועומק במחול ובמוסיקה

ניסן אייר סיון

בשביל העם והארץ - זהות אחריות ושותפות